Balaton w Trzebini

 

Tzw. "Balaton" jest sztucznym odsłonięciem geologicznym. Położony jest w centrum miasta Trzebinia w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu. Powierzchnia dawnego kamieniołomu wynosi około 10ha a akwenu wodnego 3ha. Głębokość wody w wyrobisku wynosi średnio 6-8m a w najgłębszych punktach sięga 9.5m. Wody Balatonu zasilane są podziemnymi źródłami i posiadają pierwszą klasę czystości.

balaton2


W nieczynnym kamieniołomie wydobywano wapień oraz margiel jurajski. Eksploatację zakończono w latach 60-tych XXw. Początkowo znajdowało się tutaj wzgórze o wysokości 346m n.p.m. W górnej jurze na tym terenie istniało morze, w którym osadzały się wapienie. Istniały tu wtedy warunki do rozwoju budowli węglanowych zwanych biogermami, przypominająch rafy, ale konstruowanych przede wszystkim przez gąbki. Obecnie po zachodniej stronie wyrobiska można natrafić na szczątki amonitów oraz ramienionogów.
W trzeciorzędzie rozwijały się tutaj zjawiska krasowe. Zachowały się leje krasowe znajdujące się w północnej części wyrobiska. Wypełniający je piasek częściowo przekształcił się w konkrecje kwarcytowe. Najbardziej okazała zwana "Wielbłądem" rozpadła się po ulewach w 2001 roku.

balaton3



Wzdłuż z jednej krawędzi wyrobiska biegnie czerwony szlak rowery oraz "Czarna ścieżka Geologiczna". W letnim sezonie wydzielane jest tutaj miejsce do kąpieli, a pozostała część wykorzystywana jest przez Polski Związek Wędkarski. Działa tutaj również klub płetwonurków.


balaton4


ŹRÓDŁO : http://geostanowiska.pgi.gov.pl/gsapp_v2/ObjectDetails.aspx?id=9862